Судири помеѓу демонстрантите и полицијата во Берлин

Во Берлин денеска се одржаа протести против рестриктивните мерки воведени поради Ковид-19.

За време на протестите, демонстрантите неколку пати се судрија  со полицијата.

Протестот беше организиран под мотото „Слобода и обнова на основните човекови права”.

Германската полиција соопшти дека неколку демонстрации биле забранети, а и оти биле најавени контра протести.

Во Германија летово се укинати дел од рестриктивните мерки, но граѓаните мора да носат маски на јавни места и да се придржуваат до други мерки против пандемијата.

Видео на денот