Судењето за „Титаник 3″ продолжува на 18 ноември

Судењето за уништување изборен материјал на локалните избори во 2013 година „Титаник 3″ продолжува на 18 ноември, откако на денешното рочиште исказ даваше обвинетиот Исмет Гури.

За следното рочиште, Судот даде наредба да се обезбеди сведок, за кого сега има пријавено адреса во Германија, па доколку не може да се обезбеди негово лично присуство да биде сослушан преку видео конференциска врака.

Исмет Гури по денешното рочиште, пред медиумите рече дека дефинитивно е политички и нема никакво кривично дело.

– Се поништи и истиот резултат се појави и вториот круг, без ниту еден глас разлика. Истиот резултат од првиот и во вториот круг. Во 2016 година измислија дека имало некое кривично дело уништување избирачки материјал. Што е уништено, кога се предочуваат записници – изјави Гури.

Прочитајте и...  САС на МПЦ-ОА ги повикува верниците да ги почитуваат мерките за заштита за Духовденската задушница

Во „Титаник 3″ обвинети се Ејуп Аљими и Исмет Гури од ДУИ, кои се товарат дека како членови на Општинската изборна комисија во Чаир на локалните избори во 2013 година уништувале изборен материјал.

Постапката почна одново на 15 март годинава по именувањето на судијката Марија Клетичка за нов судија во предметот, откако судијката Оља Ристова, која го водеше случајот, во февруари годинава побара изземање од предметот. Застапник на обвинението е Фатиме Фетаи.

Прочитај повеќе

Шпанија ги отвора границите за туристите од безбедните земји

Слободен печат

Уредување и разубавување на улицата на Тоше во Крушево

Слободен печат

Трагичен крај на потрагата: Киднапираната мексиканска конгресменка пронајдена мртва

Слободен печат

Авганистан и Талибанците во фокусот на Русија, Кина, Пакистан и САД

Слободен печат

Затворањето на границите ќе ја скрши економијата: Грчките лекари загрижени по пристигнување на заразени патници од Катар

Слободен печат

Во Вашингтон шести ден протести против расизмот и полициското насилство (ВИДЕО

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Инспектори спречени да направат контрола во угостителски објект, внатре бил претседател на политичка партија (ВИДЕО)

Слободен печат

Армијата ќе учествува на мировна операција во Либан

Слободен печат

Фрчкоска: Ја однеле Јанева во ДЗР без никаква најава, не и биле овозможени нејзините права

Слободен печат

Меланија се насмевна по барање на Трамп, повеќе не изгледа како киднапирана покрај него (ВИДЕО)

Слободен печат

Лукашенко ја распушти Владата на Белорусија

Слободен печат

Филипче: Рестрикцијата на движењето дополнително ќе помогне во идентификување на контактите

Слободен печат