Стојаноска: Македонија ќе биде вратена во топ 10 земји во светот во водење на бизнис (ВИДЕО)

Дафина Стојаноска, носителка на листата на кандидати за пратеници во ИЕ6 од коалицијата „Обнова за Македонија” предводена од ВМРО-ДПМНЕ од Тетово истакна дека во предизборната програма се обврзуваат на подобри економски политики.

– Се наоѓаме во ТИРЗ поточно пред фабриката Леар, која што сведочи за добрите економски политики на владите на ВМРО-ДПМНЕ. За разлика од ова изминативе три години СДС ја стави Македонија на најниското место по БДП во регионот, понатаму ја направи најразвиена стопанска  гранак рекет и направи се странските бизнисмени да се заминуваат од оваа држава. Затоа ВМРО ДПМНЕ во програмата Обнова нуди враќање на рамниот данок од 8 проценти, продолжување со нула посто одданочување на реинвенстираната добивка, намалување на основицата за пресметка и уплата за придонеси за задолжително социјално осигурување, нула проценти одданочување за младите под 29 годишна возраст капитални инвестиции до 4 проценти од БДП и намалување на невработеноста под 10 проценти. Дефинитивно Македонија ќе биде вратена во топ 10 земји во светот во водење на бизнис. Ете тоа е она што нашата програма го нуди на која што ВМРО ДПМНЕ се обврзува со што навистина Македонија ќе се исправи, истакна Стојаноска.

Кандидатите за пратеници од шестата изборна единица од Коалицијата „Обнова за Македонија” денеска ќе имаат средба со жителите на Сараќино.

 

Прочитајте и...  Францускиот научен комитет предупредува: Многу е веројатна појава на уште еден бран на коронавирус наесен или во зима

Прочитај повеќе

Интерпол: Криминалците го користат коронавирусот за кибер напади врз корпорациите

Слободен печат

Либанскиот премиер се закани: Ќе платат одговорните за експлозијата – Бејрут како погоден од атомска бомба (ВИДЕО)

Слободен печат

Петковски: Повикот за Али Ахмети во Хаг не е случаен, и Шешељ го викнаа како сведок па го осудија

Слободен печат

Меѓу исчезнатите има и деца: Ураганот Исаија збриша цела населба, хаос во Њујорк и Вирџинија (ВИДЕО)

Слободен печат

Родителите не знаеле зошто детето е поспано па го однеле во болница: Лекарите се шокирале кога ги виделе снимките (ФОТО)

Слободен печат

Со изведба на одбрани арии отворено јубилејното 60. „Охридско лето” (ФОТО+ ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ВО ЖИВО: Во експлозијата во Бејрут загинаа најмалку 30 луѓе, а над 3.000 се повредени

Слободен печат

Три и пол години казна затвор за Владимир Панчевски

Слободен печат

По 10 часовната судска расправа се очекува пресудата за Владимир Панчевски

Слободен печат

СТРАОТНИ СНИМКИ ОД БЕЈРУТ, небото се затемни, луѓето преплашени: Најмалку 30 загинати и повеќе од 500 повредени (ВИДЕО)

Слободен печат

Ахмети за Коха: Премиер не се станува ниту со 46 пратеници!

Слободен печат

ЗЕМЈА БЕЗ МАСКИ: Додека во остатокот од Европа тие се задолжителни, тука ги сметаат дури и за штетни

Слободен печат