Стевчо Донев останува во предметот „Триста“

Поранешниот обвинител на СЈО, сега дел од Основното јавно обвинителство Стевчо Донев и понатаму ќе постапува по предметот со кодно име „Триста“ кој се однесуваше на незаконската набавка на 300 возила за потребите на полицијата. Одлуката по овој предмет и понатаму да постапува Донев ја донел републичкиот обвинител Љубомир Јовески, дознава „Слободен печат“.

Од ОЈО само кусо потврдија дека на утрешното рочиште за „Триста“ ќе биде присутен обвинител од ОЈО, без да прецизираат за кој обвинител станува збор. Во „Триста“ обвинет е Ѓоко Поповски, поранешен помошник министер во МВР. Според пресудата која е укината од скопска Апелација и е вратена повторно во првостепена постапка, тој наводно незаконски спроведен тендер за набавка на возилата за МВР, а притоа бил оштетен државниот Буџет за 27 милиони денари.

Прочитајте и...  СВР Тетово поднесе кривична пријава против градоначалникот на општина Боговиње

Прочитај повеќе

Маж попладнево почина од струен удар

Слободен печат

Пронајден череп во Долно Дупени, приведен скопјанец осомничен за убиство

Слободен печат

Скопјанка во два наврати учествувала во активности на Исламска држава

Слободен печат

Малолетници пронашле мртов маж кај Езеро Треска

Слободен печат

Во хотелска соба во Охрид извршена обљуба врз скопјанка

Слободен печат

СВР Тетово поднесе кривична пријава против градоначалникот на општина Боговиње

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Пронајдено телото на 16 годишното момче кое се удави во Преспанското езеро

Слободен печат

Младите возачи брзо забораваат на главните сообраќајни правила

Деветнаесетгодишно момче прегази жена во Охрид, починала во скопскиот Клинички центар

Слободен печат

Четириесет и девет годишен маж загина сечејќи дрва

Слободен печат

Утрово продолжи потрагата по момчето кое исчезна во Преспанското езеро

Слободен печат

Санкционирани „диви тркачи“ на скопските улици (ФОТО)

Слободен печат