14 C
Скопје

Стерјовски бара гарантирани места за малцинствата во албанскиот парламент

Лидерот на партијата, Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ) Васил Стерјовски, кој е и кандидат за пратеник од листата на владеачката Социјалистичка партија на престојните парламантарни избори во кои ќе се одржат на 25 април, изјави дека има реални изгледи тој повторно да биде пратеник во албанското собрание.

Стерјовски во емисијата “60 Минути” на телевизија СОТ7 рече дека како досегашен пратеник барал но и ке бара и понатаму Собранието во Албанија да гарантира места за пратеници од редот на малцинствата, бидејки тоа е најправедно застапување на малцинствата во законодавниот дом, пренесе весникот на Македонците во Албанија, „Илинден“-Тирана.

Прочитајте и...  Во Штип одбележани 39 години од смртта на Ацо Шопов

Поврзани вести

Царовска: Родителот кој смета дека неговото дете нема да може да учи електронски ќе може да си го испечати учебникот

Слободен печат

Спасовски: Со координирана акција и активна меѓународна соработка до справување со глобалните безбедносни ризици

Слободен печат

Џорџ В. Буш ја критикува Републиканската партија на САД

Слободен печат

Социјалдемократите го слават денот на канабисот и жалат за бавната легализација

Слободен печат

Франција прва што ќе го тестира „ковид сертификатот”

Слободен печат

Министрите за надворешни работи на Г7 во мај ќе одржат состанок со физичко присуство

Слободен печат

Остави Коментар