Средба Арифи-Нуредини за подобра животна средина во Тетово - Слободен печат

Средба Арифи-Нуредини за подобра животна средина во Тетово

Повеќе тековни проекти во Општина Тетово од областа животна средина биле тема на средбата на министерот за животна средина и просторно планирање, Насер Нуредини и градоначалникот на Општина Тетово, Теута Арифи.

Како што соопшти денеска МЖСПП, на средбата што се одржала вчера се разговарало и за актуелната изградба на пречистителни станици за отпадни води во повеќе населени места во Општината, како и за реализација на проекти со кои жителите ќе добијат пристап до чиста вода за пиење.

Министерот Нуредини и градоначалничката Арифи се согласиле дека ќе работат на долгорочно решавање на проблемот со загадувањето на воздухот во Тетово, разгледувајќи повеќе мерки од Планот за чист воздух, кои се предвидени за реализација во Општината.

Состанокот беше искористен и за разговор околу отпочнување нови проекти што ќе придонесат за зајакнување на постојната блиска соработка меѓу Министерството и Општина Тетово, кои за граѓаните на Тетово ќе значат квалитативно подобрување на состојбата со животната средина, стои во соопштението.

Прочитај повеќе

Тачи договорот за авиолинијата го смета за одличен и незаменлив проект

Слободен печат

Тачи: Со Гренел зборувавме за дијалогот Косово-Србија

Слободен печат

Хафтар воведе забрана за сите видови авиони: Ќе го соборам секој што ќе полета од Триполи

Слободен Печат

Османи: ДУИ ќе го почитува принципот „победник со победник“

Слободен Печат

О2 иницијативата бара објаснување за одложувањето на расправата за забрана за увоз на отпад во Собранието

Слободен печат

ЦИА ОТКРИВА: САД го поддржувале Садам Хусеин во нападите со нервен гас врз Иран

Слободен Печат

Остави Коментар

11 − six =

Прочитај повеќе

НОВА ТРГОВСКА ВОЈНА НА ПОВИДОК: Британците предизвикуваат гнев, а причината се Гугл и Фејсбук

Слободен печат

Макрадули: Во 2020 нов повик за субвенции за поставување филтри кај мали и средни компании

Слободен Печат

Продолжува процесот за отповикување на Трамп

Слободен Печат

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ВО ТУРЦИЈА: Почуствуван е и на грчкиот остров Лезбос

Слободен печат

Кина го затвора Вухан поради опасност од ширење на коронавирусот

Слободен Печат

Отфрлени промените на предлог-законот за Брегзит

Слободен Печат