Србинка сподели приказна од Вухан: Луѓето се исплашени, паничат, нема настава во училиштата!

Напнатоста поради корона вирус се чувствува и во воздухот, вели Србинката А.Г. која речиси две години живее во Шангај.

Голем број медиуми вчера објавија дека властите во Шангај размислуваат да го стават градот во карантин, како што е сторено во Вухан. Иако брзо беше демантирано дека тоа воопшто се разгледува, безбедносните мерки се засилени, особено откако беше објавено дека бројот на заразени лица во градот достигна 53,  со еден смртен случај. Каква е реалната состојба во Шангај, раскажува А. Г. (28) за српскиот портал espresso.rs, која живее во оваа кинеска метропола речиси две години.

Според неа, нештата не се толку драматични колку што изгледаат на прв поглед, речиси нема паника, но напнатоста поради корона вирусот се чувствува во воздухот.

– Ситуацијата во Шангај е како некое чудно чекање. Ако порано, околу 35 проценти од луѓето носеа маски поради загадување, сега носат 90 проценти. Очигледно е дека помалку луѓе се возат со метро поради страв од зараза, па затоа и самата почнав да се возам со такси – вели соговорничката.

Прочитајте и...  Во гевгелиските училишта намален бројот на отсутни грипозни ученици

Во градот има недостиг од маски за лице, вели А.Г, за што сведочат бројните снимки на бескрајно долгите редови пред аптеките, што деновиве ги преплавија социјалните мрежи.

– Специјални маски што можат да ги филтрираат бактериите, а не само загадувањето, повеќе не можат да се најдат никаде во градот, буквално се разграбени. Луѓето се како репетирана пушка, затоа што сега е затишјето, а кога луѓето од провинциите кои заминаа за кинеската Нова Година ќе се вратат во градовите, шансите за ширење на заразата ќе бидат многу поголеми – вели таа.

Соговорничката работи во Кина како наставник по англиски јазик, како и голем број Срби кои заминале во најнаселената земја во светот. Иако е барана професија во Кина, деновиве нема што да се стори – корона вирусот ги откажа часовите.

Прочитајте и...  Делегацијата на ЕУ во земјава реагира за најавениот прекин на ТВ програмите

– Сите часови се откажани. Многу луѓе од Србија кои работат овде како предавачи на јазици размислуваат да се вратат во Србија, затоа што како што се чини засега, поради прекин на наставата ние нема да земеме плата. Прашање е што ќе се случи следно, затоа што ова не изгледа како да ќе се реши за десет дена – вели таа.

Додава дека Србите во Шангај не паничат, „иако секогаш има исклучоци“.

– Засега се чини дека е најпаметно да се вратиме во Србија се додека не се надмине оваа ситуација, иако многу наши луѓе веќе ја напуштија Кина за да се одморат, за време на нивните празниците – вели А.Г.

Прочитајте и...  До денес во Србија не се пријавени случаи на заболени од коронавирус

Според официјалните податоци, бројот на заразени во цела Кина надмина 4.500 лица, а смртниот биланс изнесува 106 лица.

Прочитај повеќе

Филипче: Засега треба да бидеме внимателни до 6 март

Слободен печат

ДРАМА ВО ШТИПСКАТА БОЛНИЦА: Виничанец сомнителен на коронавирус побегнал низ прозорец, полицијата го чува во домашен карантин

МИА Агенција

Загина уште еден турски војник, а двајца се ранети на северозападот на Сирија

Слободен печат

Виена: Тинејџер 30 пати со нож ја прободел поранешната девојка, лекарите се борат за нејзиниот живот

Слободен печат

Министрите за здравство на земјите од ЕУ на состанок во Брисел за коронавирусот

Слободен печат

Американски Апелациски суд ја блокира програмата на Трамп за мигрантите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заев му подари на Мицкоски значка со НАТО, Мицкоски нему празен „Луј Витон“ паричник

Слободен печат

Заев откри дека ќе биде носител на изборната листа во четворката

Слободен печат

Долгови или инвестиции, што дебатираа Заев и Мицкоски за економијата

Слободен печат

Трамп потврди: Ќе потпишеме договор со талибанците во Авганистан

Слободен печат

Заев ги покажа договорите од Мицкоски како директор на ЕЛЕМ: Иста услуга еднаш 1,6 милиони, после 8 милиони евра

Слободен печат

Судир на автобус и воз во Пакистан, најмалку 14 загинати

МИА Агенција