24.8 C
Скопје

Спасовски: До 2015-та имавме 7 дрегери и 10 радари, а сега покажуваме најдобри резултати за безбедноста во сообраќајот

„Во 2015 имавме едвај 7 дрегери и 10 радари, а денес имаме сериозна опрема и значително подобрени резултати. Минатата година ја завршивме со најдобри резултати во полето на сообраќајот во последните 30 години, а на завидно ниво се и резултатите во намалувањето на криминалитетот“ изјави министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во гостувањето во вестите на „Канал 5“ телевизија во пресрет на 7 мај – Денот на македонската полиција.

Министерот додаде дека со создавањето на подобри услови за полициските службеици се поттикнуваат тие да бидат помотивирани во работата, со што се зголемува и безбедноста и ефикасноста.

„Продолжуваме со создавање на услови за ефикасност на полицијата. Се реконстурира СВР Куманово, се реконстуира полициското одделение во Маврово-Ростуше, а наскоро се очекува да се започне и со реконструкција на полициските одделение во Прилеп, Крушево и Чашка“ изјави министерот Спасовски.

Тој додаде дека министерството веќе изградило и два капитални објекти за државата, а третиот се очекува нскоро да започне со градба.

„После многу години, ние успеавме да изградиме два капителни објекти за државата. Првиот е ИКТ центарот во Прилеп, кој е единствен на Балканот. Објект кој што значи зачувување, односно бекап на сите електронски податоци, не само на МВР туку и на сите државни институции што ќе склучат договор со министерството. Вториот е новата зграда за крим техника, која што е при крај. Таа е опремена со најнови лаборатории, кои исто така ќе помогнат во подобрување на ефикасноста“ изјави Спасовски и додаде дека наскоро се очекува да започне со изградба и новиот Центар за странци.

Тој најави дека пристгнати се и новите униформи за сите единици на специјалната полиција кои што ќе бидат промовирани утре, на Денот на Македонската полиција.

Поврзани вести

Лукаревска: Наша единствена алтернатива е ЕУ

Слободен печат

Пукотница во Старата скопска чаршија

Слободен печат

Филипче од Штип: Покажавме дека за нас зборот е збор, го имаме најдоброто за секоја општина

Слободен печат

Ексцентричен тајкун, креатор на најпознатата антивирусна програма, пронајден мртов неколку часа по одлуката за екстрадиција

Слободен печат

Заев тврди дека не разговарал со Ахмети за промена на знамето, грбот и химната

Слободен печат

Заев за новите проекти: Се воведува еколошка такса, ќе се инвестира во обновливи извори

Слободен печат

Остави Коментар