Сопругата на Пендаровски ќе биде во избирачки одбор за гласање на заразени од коронавирусот

Сопругата на претседателот Стево Пендаровски, Елизабета Ѓорѓиевска ќе биде во избирачки одбор за гласање на лицата заразени од коронавирусот и граѓани кои се во самоизолација, пишува Сакамдакажам.мк. Ѓорѓиевска е избрана по случаен избор како медицинско лице, кое треба да биде дел од избирачките одбори.

На изборите поради пандемијата на Ковид-19, болните ќе гласаат два дена. Во понеделник ќе се спроведе гласање за лица позитивни на коронавирус и оние кои се во изолација, додека во вторник ќе гласаат болни и изнемоштени лица.

Од Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски за Сакамдакажам.мк потврдиле дека Ѓорѓиевска ќе биде член на избирачкиот одбор во Општина Гази Газа, кој ќе оди во домовите на позитивни лица на коронавирус кои се пријавиле да гласаат на изборите во оваа скопска општина.

„Сопругата на Претседтелот беше избрана по случаен избор и веднаш без размислување ја прифати задачата да биде дел од избирачките одбори, за да може лицата со КОВИД-19 да го остварат нивното граѓанско право на глас“, велат од Кабинетот на претседателот Пендаровски за Сакамдакажам.мк.
Прочитајте и...  Пожар во струјомер поради гром во тетовско Сиричино

Прочитај повеќе

РКЕ: Неточни се тврдењата дека поспакувањето на струјата ќе влијае на зголемувањето на цената на останатите производи

Слободен печат

Лажна вест е дека МВР распишало јавен оглас за вработување на 500 полицајци

Слободен печат

Делови од општините Карпош, Сарај и Гази Баба утре без струја

Слободен печат

Над 300.000 заразени со коронавирус во Шпанија

Слободен печат

Пожар во струјомер поради гром во тетовско Сиричино

Слободен печат

Комбинирана настава спас за учениците од септември?

Михаило Донев

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Врие во ДУИ: Стравот од одење во опозиција е голем

Борисов: Подготвен сум да заминам во секое време

Слободен печат

МНР: До моментов нема информации за засегнати граѓани на РС Македонија во Либан

Слободен печат

АЕК: Постапка за 5Г до крај на годината преку аукција, поединечни одобренија за сите опсези

Слободен печат

Грција испраќа спасувачки тим во Бејрут

Слободен печат

Кина со остар протест до САД заради најавената посета на американски министер на Тајван

Слободен печат