Со помош на куче трагач и рендген во контејнер со банани во Грција откриени 70 килограми кокаин

Контејнерот што пристигнал од Јужна Америка, а бил наменет за земја од Западен Балкан, пријавил дека пренесува банани, но било одлучено рендгенски да се провери.

Царинските службеници од Независната управа за јавни приходи на Грција, со помош на рендген и куче трагач во контејнер со банани откриле и заплениле 70,5 килограми кокаин, јави дописничката на МИА од Атина.

Контејнерот што пристигнал од Јужна Америка, а бил наменет за земја од Западен Балкан, пријавил дека пренесува банани, но било одлучено рендгенски да се провери.

Откако системот открил сомнителен материјал, бил извршен и физички преглед со помош на кучето трагач Аксел и биле пронајдени 60 пакети кокаин, со вкупна тежина од 70,5 килограми.

Дрогата била внимателно скриени во контејнерот, во машините за ладење.

Прочитајте и...  Бугарија: Софија е најголемото жариште на пандемијата со Ковид-19

Прочитај повеќе

Дендиас: Ја повикуваме Турција веднаш да го напушти грчкиот континентален гребен

Слободен печат

Во Србија има речиси 9.000 активни случаи со Ковид-19

Слободен печат

Бугарија: Софија е најголемото жариште на пандемијата со Ковид-19

Слободен печат

До 31 август продолжена забраната за влез во Грција за државјани на трети земји

МИА Агенција

Хрватски епидемиолог против руската вакцина во Хрватска: Ни случајно!

Слободен печат

Силно невреме повторно ја зафати Хрватска (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шарчевиќ: Нема да има кабинетска настава во Србија, учениците со маски и ќе има повеќе модели за избор во училиштата

МИА Агенција

Италија ќе обезбеди 95 милиони евра за санирање на последиците од земјотресот во Албанија

МИА Агенција

Воени бродови на Грција и Турција распоредени во источниот Медитеран: Растат тензиите, војската на готовс

Слободен печат

Кацин: Словенија има добра епидемолошка ситуација, но проблем се младите

Слободен печат

Албанија: Најмногу новозаразени, но и оздравени во едно деноноќие досега

Слободен печат

Грција има регистрирано речиси 1.000 нови случаи на коронавирус во рок од една недела

Слободен печат