Случајот Линекер – Слободата на говор во Британија под знак прашалник

Гери Линекер / Фото EPA-EFE/WILL OLIVER

Најпопуларното фудбалско шоу во Англија, „Мечот на денот“ кое се емитува на „Би-Би-Си“, во саботата за прв пат во својата историја се емитуваше без коментатори и гости во студиото. Тоа е последица на одлуката на „Би-Би-Си“ да го суспендира Гери Линекер, еден од најлегендарните англиски фудбалери, кој цели 20 години беше водител на оваа емисија. „Би-Би-Си“ одлучи шоуто да се одвива без презентација во студиото и без коментатори. Денеска, Линекер успеа да се договори со телевизијата и да се врати на емисијата.

„Би-Би-Си“ побара од Линекер да се повлече, на барање на владејачката партија во Британија, поради неговите коментари на „Твитер“ кои ја критикуваа одлуката на министерката за внатрешни работи Суела Браверман ефективно да им забрани на сите мигранти да влезат во Британија, а таквата одлука ја спореди со нацистичките закони во Германија во 1930-тите и го нарече „полошо од ужасно“ и „крајно сурово“.

Брајвмен им се пожалила на „Би-Би-Си“ за објавата на Линекер на „Твитер“, па медиумот објави соопштение во кое наведува дека ќе имаат „искрена дискусија“ со нивниот многу популарен водител и ќе го отстранат од шоуто додека „не се постигне договор и јасен став во однос на неговата употреба на социјалните медиуми“.

„Би-Би-Си“ му порача на Линекер дека ќе биде вратен на функцијата доколку јавно се извини за изјавата. Но, славниот фудбалер не ни помислува на тоа. Резултатот од сето тоа беше набрзина склопена емисија која се емитуваше во саботата без препознатливата емисија, само со резимеа од натпреварите, без никаков коментар.

Линекер доби огромен број пораки за поддршка околу целата ситуација, а неговите колеги решија солидарно да го прескокнат шоуто. Легендарните англиски фудбалери Иан Рајт и Алан Ширер во поддршка за нивниот колега, веднаш по одлуката на „Би-Би-Си“ објавија дека и тие се повлекуваат од емисијата. Дури и Алекс Скот, водителка на неодамна наградената емисија „Фудбал Фокус“, го откажа настапот во нејзината емисија, со што стави крај на шпекулациите дека таа би можела да го замени Линекер во „Натпреварот на денот“.

„Ќе ја решиме оваа ситуација. Жал ми е за непријатностите, беше тежок ден и жал ми е што публиката беше погодена. Одлуките се засноваат на свесноста за тоа што е Би-Би-Си. Тешко е и тоа е оваа рамнотежа помеѓу слободата на говорот и непристрасноста. Ние сме жестоки поборници за демократска дебата и слобода на говор, но со тоа доаѓа и потребата да се создаде непристрасна организација“, рече Линекер.

Од друга страна, Даунинг стрит и неколку министри во последните денови остро го критикуваа 62-годишниот лидер. Министерката за внатрешни работи Суела Браверман и министерката за култура Луси Фрејзер го нападнаа Линекер поради неговата споредба на британската влада со нацистичка Германија.

Суела Брејврмен/ Фото EPA-EFE/ANDY RAIN

Ним им се спротивстави лабуристичката канцеларка Рејчел Ривс, која рече дека „Би-Би-Си“ е „очигледно под притисок на Конзервативната партија и мора да го отстрани Гери Линекер од програмата“. Таа додаде дека не се сеќава дека истите тие пратеници од ториевците „плачеле за непристрасност кога излегоа откритијата за Ричард Шарп“.

Во Британија, пак, сѐ уште постои неизвесност дали Линекер ќе се врати во „Би-Би-Си“. Кога водителот вчера наутро беше прашан од новинарите дали ќе се врати во емисија, тој рече: „Во моментов не можам да кажам ништо“.

„Натпревар на денот“ Би-Би-Си Принтскрин

Политичката позадина на Линекер и „Би-Би-Си“

Ова не е прв случај Линекер да се најде во центарот на вниманието поради политичка позадина.

Пред Светското првенство во фудбал во Катар, кое пред почетокот беше критикувано поради разните политики на таа земја, во емисијата на „Би-Би-Си“, водителот Линекер јавно ги нападна политиките на Катар, од човековите права до условите во кои се играше тоа првенство.

Тогаш, за разлика од сега, Линекер доби сериозна поддршка од „Би-Би-Си“, а многу Британци сега ја споменуваат токму таа изјава и ја ставија под знак прашалник слободата на говорот во Британија.

Познатиот британски новинар Пирс Морган на „Твитер“ ја објави оваа снимка, велејќи дека овој говор на Линекер бил „нарачан“ од неговите директори.

Шефот на „Би-Би-Си“ под притисок

Познатиот британски весник „Тајмс“ пишува дека шефот на „Би-Би-Си“, Ричард Шарп, е под се поголем притисок од јавноста за да си поднесе оставка по случајот со Линекер.

Повиците за негова оставка доаѓаат уште од времето кога британски премиер беше Борис Џонсон.

Во нејзиниот текст објавен во „Тајмс“, пратеничката од опозициската Лабуристичка партија, Луси Повел, го критикуваше првиот човек на „Би-Би-Си“ дека неговата поврзаност со поранешниот премиер Џонсон и молчењето за случајот со Линекер се доволна причина за тој да си поднесе оставка.

Линекер се враќа на екраните

Според најновите информации, познатиот водител успеа да се договори со „Би-Би-Си“ и да се врати на екраните.

Во неговата објава на „Твитер“, тој напиша дека ја цени професионалноста на телевизијата и има чест да е дел од неа.

Линекер повторно доби позитивни коментари од корисниците на социјалните мрежи, а емисијата се очекува од следниот викенд да се врати во нормала.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот