3.4 C
Скопје

Случај „Златна зора“: Лидерот на партијата и шест поранешни пратеници се соочуваат со затвор од пет до 15 години

За раководството на криминалната организација, односно за лидерот на „Златна зора“ и за шестемина поранешни пратеници, нема да бидат земени во предвид олеснителните околности предложени од нивните адвокати и нема да има намалување на нивните казни.

Судот во Атина, на денешното рочиште, ја соопшти одлуката и одобри ублажување на казните за четири поранешни пратеници, осудени за учество во криминална организација, како и за уште девет други лица.

Со отфрлање на барањето да се земат предвид олеснителни околности, лидерот на Михалољакос и уште шест поранешни пратеници се соочуваат со казна затвор од пет до 15 години.

Во судската сала на денешното рочиште беше и поранешниот пратеник од „Златна зора“, а сега независен европратеник, Јанис Лагос, кој побара збор и рече дека е повредена пресумпцијата на невиност и постоела директна или индиректна интервенција и од грчкиот премиер.

Прочитајте и...  Министерот Османи во официјална посета на Црна Гора

Во исто време со рочиштето, пред судот се одржува протест против „Златна зора“.

Поврзани вести

Израел собори дрон од Либан

Слободен печат

Најпосакуваната професија на пазарот: Колку заработуваат ИТ експертите?

Слободен печат

ЛГ планира да го напушти производството на паметни телефони

Слободен печат

Симболична забрана на нуклеарни арсенали, без велесилите со атомски бомби

Митко Билјаноски

Тешка сообраќајна несреќа во Скопје, има и повредени

Слободен печат

Руски научник открива: Еве колку време после вакцинацијата е потребно да се развие имунитет

Слободен печат

Остави Коментар