СКАНДАЛ ВО КАТОЛИЧКАТА ЦРКВА: Калуѓерки забремениле за време на мисионерски пат, не се знае кои се татковците

Католичката црква отвори истрага откако две калуѓерки забремениле за време на мисионерски пат во Африка.

Две жени кои припаѓаат на специјалните верски одреди на Сицилија очекуваат деца иако имаат земено завет на невиност.

Една од нив ја открила бременоста по неколку недели, а другата дознала дека е во поодмината бременост кога се пожалила на болки во стомакот.

Двете калуѓерки сега се соочуваат со притисок да го напуштат верскиот живот.

Една од калуѓерките се вратила во Палермо за да се спреми за раѓање на детето, додека другата која е со потекло од Мадагаскар, се вратила во својата матична земја. Тие сега имаат опција да се одречат од монашкиот живот и да се посветат на мајчинството.

Прочитајте и...  Џафери: Кичево како град модел за соживот ќе ја поддржи нашата идеја за премиер Албанец

– Очигледно е дека имале некој облик на сексуален однос. Покрената е истрага. Двете прекршиле строги правила на невиност – рекол за „Сан“ црквен извор од Рим, каде католичката црква има седиште.

На почетокот на оваа година, папа Фрањо признал дека многу калуѓерки се силувани, нарекувајќи го тоа „сериозен, сериозен проблем“.

Прочитај повеќе

СЗО: Првите резултати за лек против Ковид-19 за две недели

Слободен печат

Јанушев: Промоција и поддршка на македонските компании за настап на странски пазари

Слободен печат

Лукаревска: Со бокс во лице на жена не се “исправа” држава

Слободен печат

Дојче Веле: Западен Балкан има големи очекувања од Берлин, кои ни теоретски не можат да се исполнат

Слободен печат

Петар Богојески: Доста ни е од импровизации со кои живееме веќе 30 години

Слободен печат

Шахпаска: Продолжуваме да ја градиме нашата земја по европски пример, современа инфраструктура за современа држава

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Невремето си го направи своето: Чаирчани ловеа риби на улиците (ВИДЕО)

Слободен печат

Безос го урна и сопствениот рекорд: Светската економија се урива, а најбогатиот уште побогат

Слободен печат

Интервју со психолог Штерјовска: Коронавирусот ја изеде „старата реалност“, „новото нормално“ зависи од нас

Весна Тодоровска

Испрани се Македонијо!

Слободен печат

Тегнел: „Шведскиот модел” против коронавирусот е подобар на долг рок

Слободен печат

АХВ: Извршен вонреден инспекциски надзор на сендвичарницата Гранд Бургер

Слободен печат