Сириски сили влегле во град во близина на границата со Турција

Сириски владини сили влегле во Тал Тамр, град во северниот дел на земјата во близина на границата со Турција, за да „се спротивстават на турската агресија”, објави сириската новинска агенција Сана.

Жителите на Тал Тамр, кој се наоѓа на околу 20 километри од границата со Турција, го поздравија доаѓањето на сириските сили, јавија светските агенции.

Во извештаите не се наведува од која област дошла сириската армија во градот.

Курдската администрација во северна Сирија претходно објави дека е постигнат договор со Владата во Дамаск за распоредување на сириски трупи во близина на границата со Турција за да се одговори на офанзивата што ја спроведува Анкара.

– За да ја спречиме и да се спротивставиме на агресијата, постигнат е договор со сириската Влада според кој сириската армија може да се распореди долж сириско-турската граница за да им помогне на Сириските демократски сили (СДФ) – објави курдската администрација на својот профил на Фејсбук.

Прочитајте и...  Во Пијанечко-малешевскиот регион само еден активен случај на Ковид-19

Во соопштението Курдите наведуваат дека договорот со Дамаск отвора пат за ослободување на другите сириски градови кои ги окупира турската армија, како Африн.

Прочитај повеќе

Брнабиќ: Србија нема да ја затвори границата за црногорските граѓани

Слободен печат

Полуподморница – нова туристичка атракција во Охрид

Слободен печат

Анализа: Секторот за забава ќе изгуби 160 милијарди долари поради кризата од пандемијата

Слободен печат

Сите се за компромис, никој не попушта!

Мас: Европа треба да е помалку зависна во здравствениот и енергетски сектор

Слободен печат

Нетанјаху: Израел ќе го прошири својот суверенитет над делови од окупираниот Западен Брег

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

По десетнеделен карантин, Бајден за првпат излезе од дома

Слободен печат

Деновиве ќе се носат уредби за третиот сет мерки

Слободен печат

ЗОО Скопје од денес отворена за посетители, но со нов протокол на движење

Миа Агенција

Истекува третата вонредна состојба, партиите се уште без консензус за датумот за избори

Слободен печат

Во Велика Британија од 15 јуни се отвораат објектите за трговија на мало

Слободен печат

Два дена без починати од коронавирус, Скопје на врвот во однос на бројот на заболени

Слободен печат