Силен земјотрес во Кина, 15 повредени

Земјотрес сеизмограм
Сеизмограм / Фото: EPA-EFE/DAVID CHANG

Најмалку 15 лица се повредени денеска во земјотрес со јачина од 5,5 степени според Рихтеровата скала, што го погоди кинескиот град Лиџијанг во провинцијата Јунан на југозапад од земјата, соопшти локалната сеизмолошка агенција.

Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 10 километри, наведува агенцијата, пренесува Ројтерс.

Други податоци за евентуална материјална штета засега нема.

Видео на денот