Силен земјотрес ја погоди Грција, се тресеше и Турцијa

Силен земјотрес од 5.4 степени е регистриран во Грција во 22 часот и 58 минути. Според податоците, земјотресот бил регистриан на островот Крит, Грција.

По силниот земјотрес, неколку минути подоцна е регистриран нов земјотрес, но со помала магинтуда, од 3.2 степени според Рихтеровата скала.

За среќа нема пријавено штети или загуби на човечки животи. Претходно, три земјотреса беа регистрирани и во Западна Турција во рок од половина час.

Првиот бил со магнитуда од 4.8 степени, вториот со 4.5 и третиот со 4.4 степени според Рихетровата скала.

Според информациите силните потреси предизвикале паника кај населението кои ги напуштиле своите домови и излегле надвор.

Досега нема пријави за некакви штети или настрадани лица.

Прочитајте и...  Пет градови во Турција имаат најголема стапка на раст на новозаразени

Прочитај повеќе

Над 50 лица се повредени во синоќешните протести во Белорусија

Слободен печат

Србија ќе воведе задолжителен ПЦР тест и 14-дневна изолација за странците

Слободен печат

Пропадна средбата на албанските лидери на денот на Охридскиот договор како што сакаше Ахмети

И понатаму ќе се транзитира низ Македонија без ПЦР тест

Мирослава Бурнс

Преговорите за идеален наставен модел од септември продолжуваат, МОН инсистира на часови со физичко присуство

Михаило Донев

Полог се дави во ѓубре, Русино нe е решение!

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Делегацијата на ЕУ во земјава со осуда за нападот врз ЛГБТИ активистот Беким Асани

МИА Агенција

Водата за пиење во Тетово безбедна и покрај дефектите и прекините

МИА Агенција

Уште три дена може да се купува со домашната платежна картичка

Комисијата за заразни болести побара дополнителни информации од МОН

МИА Агенција

Кому Пендаровски ќе му го даде мандатот во петок?

Весна Тодоровска

Во петок министерска средба на ЕУ за санкции кон Белорусија

Слободен печат