Што се случува кога МАЧКАТА ќе ви легне на стомакот и ќе почне да ПРЕДЕ? – Слободен печат
МагазинСемејство

Што се случува кога МАЧКАТА ќе ви легне на стомакот и ќе почне да ПРЕДЕ?

Еве што сè прави за вашето здравје предењето на мачките.

Дека домашните миленици позитивно влијаат на расположението одамна е познато. Но, тие влијаат и на физичкото здравје.

Мачките предат кога се среќни и задоволни. Звукот што се испушта при предењето се движи на фреквенција од околу 15 до 25 херци, а научните студии потврдиле дека тој звук може позитивно да влијае на здравјето на човекот.

Еве што сè прави за вашето здравје предењето на мачките:

Благодарение на ниската фреквенција на предењето, кога мачката ќе ви легне на стомакот, доаѓа до опуштање на телото и умот.

Со пренесувањето на фреквенцијата на човечкото тело се снижува хормонот на стресот и лицето е посреќно и поздраво.

Истражувањата покажале дека кога мачката преде, доаѓа до побрзо зараснување на скршениците на коските бидејќи вибрациите на фреквенција од 25 до 50 херци го забрзуваат зараснувањето на коските.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close