Што му подари Пендаровски на Вучиќ и каква порака му испрати со тоа?

Претседателот Стево Пендаровски при денешната официјална посета на Србија, на српскиот претседател Александар Вучиќ му подари галичка пафта.

Овој подарок отвора дилема дали претседателот Пендаровски му упати некаква порака на претседателот Вучиќ со подарокот? Се работи за неодамнешното тврдење на српската радио телевизија РТС која преку емисијата „Квадратура круга“ емитуваше документарна емисија со која тврди дека Мијаците се старо српско племе„Мијаците се старо српско племе кое уште во средниот век се доселиле од Албанија за да се заштитат од Турците”, се велеше во најавата за емисијата. Ова тврдење ја подигна домашната јавност, пред се граѓаните со мијачко потекло кои не се согласуваат со ова одбележување, тврдејќи дека се Македонци. Месната заедница Галичник остро ги осуди овие „тези кои тенденциозно го навредуваат македонскиот народ“ и побараа јавно извинување од РТС.

Прочитајте и...  Шекеринска од Дебар: Минималната плата ќе биде 20.000 денари

Пафтата која денеска ја подари Пендаровски на Вучиќ била избор на македонскиот претседател кој по потекло е од Галичник, а пафтата е симбол кој се наоѓа на невестинскиот појас на галичката народна носија.

Претседателот Пендаровски денеска и утре е во официјална посета на Република Србија, а покрај средбата со српскиот претседател Александар Вучиќ, ќе се сретне и со српската премиерка Ана Брнабиќ.

Прочитај повеќе

Заев од Струмица: На 15 јули изборот е едноставен – повисоки плати за сите или богатење на неколкумина блиски до Груевски (ВИДЕО)

Слободен печат

Пораст на новозаразени во Јужна Африка: Над 10.000 нови случаи на коронавирус

Слободен печат

Анти Ковид 19 правила за на плажа: Без дружби, на 6 метри дистанца!

Демонстрантите ја собориле статуата на Колумбо во Балтимор и ја фрлиле во океанот (ВИДЕО)

Слободен печат

Заев: Поднесовме кривични пријави за „бомбите“ објавени последниве денови

МИА агенција

Јанушев: Се обврзуваме на реконструкција и рехабилитација на над 1.000 километри патишта (ВИДЕО)

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Филипче: Почина првиот доктор од компликации на коронавирусот

Слободен печат

Болтон: Не е моја идејата за размена на територии меѓу Србија и Косово

Слободен печат

Трамп најави победа против радикалната левица и напредок во борбата против коронавирусот

Слободен печат

Мицкоски: Нема да ја игнорираме реалноста за името, но нема да дозволиме оганот македонски да згасне додека постои ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Шилегов: Пред точно една година, започнавме со градба на зелениот кров на ГТЦ (ФОТО)

Слободен печат

Мој ДДВ: Објавени се 15-те добитници на награда од 100.000 денари

Слободен печат