Европскиот шампион со лекција за Арсенал (ВИДЕО) – Слободен печат
СпортФудбал

Европскиот шампион со лекција за Арсенал (ВИДЕО)

Трет натпревар, трета победа за фудбалерите на Јирген Клоп денеска на „Енфилд“ од стартот на новата сезона во најсилната англиска лига.

На дербито Редси пред своите навивачи со 3:1 славеа против Арсенал и го задржаа максималниот учинок на бодови, вкупно девет на првата позиција на табелата.

Повторно блескаше египетската ѕвезда на „црвените“, Мохамед Салах кој во текот на второто полувреме двапати се запиша во листата на стрелците.

Египќанецот стрелаше најпрвин од пенал во 49 минута, а во 59-та имаше една прекрасна соло акција и уште поубава завршница за 3:0.

Претходно гол-серијата ја стартуваше Матип пред крајот на првото полувреме, а „топчиите“ успеаја само да го ублажат првиот пораз сезонава преку Тореира (85.)

На почетокот од денешната програма Челзи славеше на гостувањето кај Норич, а Манчестер јунајтед ги разочара своите фанови со пораз од Кристал Палас.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.