Серија бомбашки напади на Тајланд, едно лице повредено

Тајланд полиција
Повеќе бомби експлодираа во Тајланд / Фото: EPA-EFE/RUNGROJ YONGRIT

Најмалку едно лице е повредено во повеќе бомбашки напади во јужната тајландска провинција Јала, соопшти денеска полицијата.

– Околу 13 мали експлозии го погодија градот Јала доцна синоќа, најмногу на патиштата пред продавници, пазари, ветеринарски амбуланти и салони за автомобили, изјави заменик-портпаролот на полицијата Кисана Патаначароен.

Полицијата денеска пронајде најмалку три неексплодирани импровизирани експлозивни направи, направени од конзерви и метални цевки со прикачени тајмери.

Кисана истакна дека полицијата се сомнева оти експлозиите повеќе имале за цел да предизвикаат немири отколку да предизвикаат штета или да повредат луѓе.

Видео на денот