Се предомислија: САД им издаваат дозволи на некои компании за продажба на производи од Хуавеј

САД наскоро ќе им издадат дозволи на некои свои фирми за продажба на некои производи на кинеската компанија Хувеј, објави „Њујорк Тајмс“.

Администрацијата на претседателот Доналд Трамп, минатата недела даде зелено светло за почеток на одобрување на дозволи на неколку американски компании да ја заобиколат забраната која тие му ја воведоа на кинескиот произведувач на технолошка опрема оваа година, пренесува Ројтерс.

Компанијата Хуавеј и американското министерство за трговија засега одбиле да ги коментираат пишувањата на „Њујорк Тајмс“.

Прочитајте и...  Борел против враќање на Русија во Г7

Прочитај повеќе

Трамп и Болсонаро разговараа за истражувањата за хидроксихлорокин

Слободен печат

Франција е на петто место по број на смртни случаи во светот

Слободен печат

Индија против наездата на скакулци се бори со дронови и противпожарни возила

Слободен печат

Австрија ќе ги отстрани нацистичките симболи од куќата на Хитлер, еве како ќе ја пренамени

Слободен печат

Се гласа масовно преку пошта во осум сојузни држави и во округот Колумбија

Слободен печат

ОН: Талибанците во Авганистан и натаму се во близок контакт со Ал Каеда

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Агенција за разузнавање: Директорот Еролд Муслиу не е член на ниту една политичка партија

Слободен печат

Путин потврди дека на напад со конвенционално оружје Русија може да одговори со нуклеарно

Слободен печат

Во Италија опаѓа бројот на смртните случаи од Ковид-19

Слободен печат

Тестовите на градоначланикот на Бутел се негативни на ковид-19

Слободен печат

Османи: Секој треба да си го штити својот праг за да не влезе вирусот во неговиот дом

Слободен печат

Истражување на Тајмс: Тајната на „балканскиот успех против коронавирусот“ и влијанието на бесеже вакцината

Слободен печат