Саудиска Арабија започна воена операција во Ходеида

Коалицијата што ја предводи Саудиска Арабија покрена воена операција северно од јеменскиот пристанишен град Ходеида.

Цел на операцијата, како што е наведено, се „легитимни воени цели”, а коалиција побара од цивилите да ги избегнуваат локациите кои се цели на операцијата.

Коалицијата на муслимани сунити која ја поддржува Западот, во март 2015 година интервенираше во Јемен против јеменските хути кои ги поддржува Иран, откако ја симнаа од власт меѓународно признатата влада во Сана кон рајот на 2014 година.

Прочитајте и...  Уапсен капетанот на авионот што се распадна на три дела во Истанбул

Прочитај повеќе

Трамп: Демократите се обидуваат да му нанесат штета на Сандерс

Слободен печат

Паниката од Италија пристигнува во Хрватска? Продавниците се празнат, цените на маските растат

Слободен печат

Вељановски: Србија отсекогаш имала арогантен и патерналистички став кон Црна Гора

Слободен печат

Се тестираат два нови сомнителни случаи на коронавирус во Косово

МИА Агенција

Белата куќа побара од Конгресот 2,5 милијарди долари за борба со коронавирусот

МИА Агенција

Украинска амбасада во Белград: Антиукраинска и антисрпска провокација на Саемот за туризам во Белград

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

КАКО се шири коронавирусот во Иран?! (ВИДЕО)

Слободен печат.

Пецас: Веднаш започнува изградба на затворените центри за бегалци и мигранти на островите

Слободен печат

Царовска: Минималната плата ги покачи и останатите плати во државата

Хилари Клинтон: Приоритет на изборите е да се испрати Трамп во пензија

Слободен печат

Конте: Италија е безбедна земја за патувања и туризам

Слободен печат

Деркоски: Ниту еден избирач нема да може да гласа без важечки личен документ на изборите на 12 април

Слободен печат