Саудиска Арабија започна воена операција во Ходеида – Слободен печат
ВестиПланета

Саудиска Арабија започна воена операција во Ходеида

Цел на операцијата се „легитимни воени цели".

Коалицијата што ја предводи Саудиска Арабија покрена воена операција северно од јеменскиот пристанишен град Ходеида.

Цел на операцијата, како што е наведено, се „легитимни воени цели”, а коалиција побара од цивилите да ги избегнуваат локациите кои се цели на операцијата.

Коалицијата на муслимани сунити која ја поддржува Западот, во март 2015 година интервенираше во Јемен против јеменските хути кои ги поддржува Иран, откако ја симнаа од власт меѓународно признатата влада во Сана кон рајот на 2014 година.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close