САД ќе испратат 4,5 милијарди долари помош на Украина

Знаме САД и Украина/ Фото: Ron Adar / Alamy / Alamy / Profimedia

САД ќе обезбедат дополнителни 4,5 милијарди долари за владата на Украина, со што вкупната буџетска поддршка од почетокот на руската инвазија во февруари ќе достигне 8,5 милијарди долари, соопшти во понеделникот американската агенција за меѓународен развој, пренесува Ројтерс.

Финансирањето, координирано со американското Министерство за финансии преку Светската банка, ќе оди во транши на украинската влада, почнувајќи со исплатата на 3 милијарди долари во август, соопшти УСАИД, Агенцијата за меѓународен развој.

Тоа следи по претходните трансфери од 1,7 милијарди долари во јули и 1,3 милијарди долари во јуни, соопшти УСАИД. Вашингтон, исто така, обезбеди милијарди долари воена и безбедносна поддршка. Пентагон во понеделникот објави пакет помош за оружје од 1 милијарда долари.

Севкупно, Соединетите Американски Држави придонесоа повеќе од 18 милијарди долари за Украина оваа година.

Видео на денот