6 C
Скопје

Русковска побара притвор за кумот на Груевски

Обвинителката Вилма Русковска денеска пред Кривичниот суд изјави дека предистрагата за случајот во кој осомничен Ристо Новачевски започнала во времето на СЈО, а потоа предметот го презело ОЈО.

Апсење во Скопје, приведен бизнисмен близок со претходната власт

За Новачевски, обвинителката Русковска побарала притвор и замрзнување на имотот.

Во овој предмет осомничени се Никола Груевски, Сашо Мијалков, Ристо Новачевски, Ненад Јосифовиќ, Орце Камчев и Ратка Камчева. Сите од групата се сомничат за сторено кривично дело перење пари со кои купиле плацеви на Водно.

Разоткриена шемата за перење пари во ВМРО-ДПМНЕ, покрај Груевски осомничени уште 5 лица

Прочитајте и...  Силен земјотрес ги погоди грчките острови

Поврзани вести

Вучиќ: Србија ќе биде велесила во производството на вакцини

Слободен печат

Лекарот на Навални предупреди дека неговото здравје се влошува

Слободен печат

ВИДЕО: Пентагон потврди, објавената снимка со НЛО е вистинска

Слободен печат

Чешка протера 18 руски дипломати, обвинети се дека работеле за специјални служби

Слободен печат

Вучиќ за нон – пејперот на Јанша: Ниту сум видел мапа, ниту пак план – се залагам за постојните граници

Слободен печат

Веља Невоља и Месар во паника: Пронајдена ДНК трага од нивна жртва – мислеа дека ако „нема тело – нема дело“

Слободен печат

Остави Коментар