Рохани ќе ги казнува сите одговорни за соборувањето на украинскиот патнички авион

Во меѓувреме, портпаролот на иранската правда Голамхосеин Есмаил изјави дека „некои лица” биле уапсени за нивната улога во соборувањето на авионот, без да прецизира детали.

Иран ќе ги казни сите што се одговорни за ненамерното соборување на украинскиот патнички авион, изјави денеска иранскиот претседател Хасан Рохани, додавајќи дека ќе биде спроведена темелна истрага за „трагичниот настан”.

Во меѓувреме, портпаролот на иранската правда Голамхосеин Есмаил изјави дека „некои лица” биле уапсени за нивната улога во соборувањето на авионот, без да прецизира детали.

Рохани го оквалификува соборувањето на авионот како „непростлива грешка”, оценувајќи дека само едно лице не може да биде одговорно за несреќата.

– Признавањето на грешката на иранските вооружени сили е добар прв чекор. Треба да ги увериме луѓето дека тоа нема да се случи повторно – рече Рохани.

Тој додаде дека неговата влада има одговорност кон Иранците и другите нации, чии граѓани загинаа во падот на авионот.

Прочитајте и...  Тачи: Реципроцитетот воведен синоќа е продолжение на „патриотските измами“ на Курти и погрешни одлуки

Авионот Боинг 737 на украинската компанија Интернешнл ерлајнс беше соборен непосредно по неговото полетување од аеродромот во Техеран, при што загинаа сите 176 патници и членови на екипажот.

Прочитај повеќе

И Забрчанец во самоизолација поради контактот со Зекири

Слободен печат

„Не ви е тоа милениче“: Посвоиле дете со аутизам, го користеле за прослави и сликање, па го вратиле (ВИДЕО)

Слободен печат

Поради нередите во САД, Трамп ќе ја прогласи левичарската група Антифа за терористичка

Слободен печат

Портпаролот на Путин ја опиша борбата со коронавирусот: Не можеш да разликуваш јагоди од пилешко

Слободен печат

Шведска првпат од 13. март без смртни случаи

Слободен печат

БиХ: Премиерот и другите осомничени во аферата со респираторите пуштени на слобода

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Италија во последните 24 часа починаа 75 лица

Слободен печат

Филипче: Тестирано семејството на починатиот од Ковид-19 од Чаир

Слободен печат

Рударски гигант со експлозив уништи 46.000 години стари пештери на Абориџините

Слободен печат

Братот на Џорџ Флојд раскажа како течел разговорот со Трамп: Не ми даде можност ниту да зборувам (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонскиот полициски синдикат бара да престанат политичките борби во МВР

Слободен печат

Новинари на Ројтерс погодени со гумени куршуми на протестите во Минеаполис: Го снимив со камера како ја впери пушката кон мене (ВИДЕО)

Слободен печат