Рекордот на Манасков ненадминат

Медиа тимот на СЕХА лигата пред самиот старт на завршниот „фајнал фор“ објави листа на рекорди „Осум рекорди за осум години“, на која се најде место и за македонските екипи и ракометари.

Дејан Манасков останува рекордер во СЕХА лигата како најдобар стрелец на еден натпревар со постигнати 17 голови, а на листата, но во негативна конотација е и Макс Струмица.

Најмногу голови на играч во едно полувреме:
Радослав Антл 10 (Татран Прешов – Макс Струмица, 31/10/2015)
Дејан Манасков 10 (Вардар – Макс Струмица, 42-27, 2/12/2015)
Блаж Јанц 10 (Целје – Горење, 34-28,15/11/2016 )

Најмногу голови на играч на натпревар:
Дејан Манасков 17 (Вардар – Макс Струмица, 42-27, 2/12/2015)
Радослав Антл 17 (Татран Прешов – Макс Струмица, 31/10/2015)

Прочитајте и...  ВИДЕО: Ибра во свој стил, не сте Златан, не го предизвикувајте вирусот!

Од останатите рекорди, Бруно Буторац има најмногу асистенции на еден дуел, вкупно 12. Голмани со највеќе одбрани се Тибор Иванишевиќ, Урбан Лесјак, Иван Стевановиќ и Иван Пешиќ кои запреа дури 23 шутa кон својот гол.

Момир Илиќ и Мартин Серафимов имаат погодено најмногу пенали на еден дуел, вкупно девет, за Веспрем против Војводина и за Металург против Железничар, додека натпревар со најмногу голови е оној меѓу Татран и Нексе со вкупно 80, 43-37.

Најмлад играч што настапил на некој натпревар во СЕХА е надежта на Металург, Стефан Додиќ, кој имаше 15 години и 221 ден кога играше против Татран во октомври минатата година.

Поврзани вести

Гигс: На првата средба со тренерот добив тупаница во стомак

Слободен печат

Изненадување, Реал Мадрид сака да го „ограби“ европскиот шампион

Слободен печат

Барди: Јас сум Албанец, но со гордост играм за Македонија

Слободен печат

Фановите тераат сеир со Мората по поништените три гола (ФОТО)

Слободен печат

Урнебесен одговор на италијански лекар на коментарот на Роналдо за коронавирусот (ФОТО)

Слободен печат

Почина една од најголемите легенди на Динамо Загреб, Славен Замбата

Слободен печат

Остави Коментар