Разрешен украинскиот командант на медицинските сили, Зеленски најави големи промени

Володомир Зеленски / Фото EPA-EFE/LOUISE DELMOTTE / POOL

Украинскиот претседател Володимит Зеленски побара брзи промени во операциите на украинската армија и го најави разрешувањето на командантот на нејзините медицински сили. Одлуката беше објавена вчера по неговата средба со министерот за одбрана Рустем Умеров.

Потегот на Зеленски доаѓа во време на засилена дебата за спроведувањето на 20-месечната војна против Русија, со посебен акцент на прашањата за тоа колку брзо продолжува контраофанзивата на исток и југ. „На денешната средба со министерот за одбрана Умеров беа утврдени приоритетите. Останува малку време да се чекаат резултатите. Потребна е брза акција за претстојните промени“, најави украинскиот лидер во своето синоќешно обраќање, пренесува Гардијан.

Зеленски потврди дека ја разрешил генерал-мајор Тетијана Осташченко од функцијата командант на медицинските сили. „Задачата е јасна, како што е постојано нагласено во општеството, особено кај борбениот медицински персонал, ни треба фундаментално ново ниво на медицинска поддршка за нашите војници“, рече тој и додаде дека тоа вклучува цела низа прашања – подобри завои, дигитализација и подобра комуникација.

Умеров ја потврди промената преку Телеграм и ги постави дигитализацијата, „тактичката медицина“ и ротацијата на услужниот персонал како врвни приоритети.

На местото на Осташченко дојде генерал-мајор Анатолиј Казмирчук, шеф на воената клиника во Киев. Нејзината смена дојде една недела откако еден украински медиум сугерираше дека нејзината смена, како и на другите, е неизбежна по консултациите со болничарите и другите службеници одговорни за поддршка на војската.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот