Рама: До средната на следната година погодените од земјотресот ќе влезат во новите домови

Албанскиот премиер Еди Рама денеска во Курбин се состана со локалните жители на Фуше-Мамурас каде каде изрази уверување дека до средината на следната година повеќето жители погодени од земјотресот, што се случи на 26 ноември, ќе влезат во нови домови.

Рама ја провери денеска ситуацијата во Фуше Курбин, каде се подигнуваат зимски шатори и каде врз урнатини на куќите ќе се градат други.

Градоначалничката на Курбин, Мајлинда Шалси, го извести премиерот дека општинските тимови подигнале 17 зимски шатори во областа, додека на терен се вршат инспекции.

Таа рече дека некои домови биле оштетени во областа од земјотресот од 21 септември.

Албанскиот премиер ги увери жителите дека ќе бидат сместени во нови домови, а истовремено ги повика да бидат трпеливи.

Прочитајте и...  Нови 77 случаи на коронавирус во Хрватска

Прочитај повеќе

Манчевски: Ако продолжи да трае кризата во наредните неколку месеци, не само од администрацијата, туку и од многу други места ќе има намалување

Слободен печат

Андоновиќ: Во сенка на пандемијата на коронавирусот, се крои нова геостратегија

Слободен печат

Д-р Митов: Инхалирањето нема научна основа дека може да помогне, потребна е социјална дистанца (ВИДЕО)

Бојана Нојиќ

Најмладиот пациент на Саемот во Белград има 10 години: Детето не сакало да се одвои од мајката

Слободен печат

Гаговски: Глупости и небулози без никаква научна потврда се шпекулациите за опасноста од 5Г мрежа (ВИДЕО)

Слободен печат

Јапонија се наоѓа на прагот од прогласување вонредна состојба

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Делови од Карпош и Центар утре ќе останат без струја

Слободен печат

Песков: Русија ќе испрати авион со медицинска и заштитна опрема во САД

Слободен печат

Костадинов: Адаптираме простор за земање брис за детектирање на Ковид- 19 во Валандово

Слободен печат

Стопанска банка ги одложи отплатите до шест месеци

Слободен печат

Израел ќе собира лични податоци од граѓаните во борбата против коронавирусот

Слободен печат

ОН бараат ослободување на мигрантите и бегалците од затвор

Слободен печат