Повисоки плати и нови униформи бараат полицајците во државава

Под мотото „И јас имам право на достоинство”, на протестен марш групата ќе се собере кај трговскиот центар „Мавровка”, од тука ќе маршираат кон „Веро”, потоа кон Собранието, па Министерството за правда и на крајот маршот ќе заврши на адреса на Владата.

Повикот за мирниот марш е објавен и на социјалните мрежи, најавен е за 16 ноември, а се повикуваат вработените во полицијата, шумската, затворската и судската полиција.

Протестот, како што најавуваат од Независниот полициски синдикат е одраз на незадоволството од распоредување на околу 80 шумски полицајци од еден во друг град, што им создава дополнителни трошоци на полицајци кои и онака имаат мали плати.

Претседателот на Независниот полициски синдикат Гоце Делчев, рече дека шумските полицајци работат во лоши услови за 15.000 месечна плата и сега со трошоците за патување во друг град, со препраспределување, ќе дојдат до питачки стап.

Прочитајте и...  Општина Прилеп го откажа карневалот за Прочка

Синдикатот даде рок до петок да бидат вратени полицајците на нивите досегани работни места.

Задутре (четврток) ваков протест ќе биде одржан пред полициската станица во Делчево.

Прочитај повеќе

Се чека лабораторискиот резултат за возачот кој ја превезувал заразената со коронавирус

Слободен печат

Препорака од Владата: Да се откажат сите јавни собири до 6 март

Мирослава Бурнс

Помпео синоќа беше поздравен како рок ѕвезда откако кажа дека „Америка станала сила на доброто”

Слободен печат

Мицотакис свика вонреден состанок поради ситуацијата со мигрантите и бегалците од Турција

Слободен печат

Сончево време со слаб до умерен ветер

Слободен печат

Колкава е вредноста на еврото денеска?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Коалицијата помеѓу СДСМ и Беса ја разбранува ДУИ

Соња Христовска Угриновска

Филипче: Засега треба да бидеме внимателни до 6 март

Слободен печат

ДРАМА ВО ШТИПСКАТА БОЛНИЦА: Виничанец сомнителен на коронавирус побегнал низ прозорец, полицијата го чува во домашен карантин

МИА Агенција

Загина уште еден турски војник, а двајца се ранети на северозападот на Сирија

Слободен печат

Виена: Тинејџер 30 пати со нож ја прободел поранешната девојка, лекарите се борат за нејзиниот живот

Слободен печат

Министрите за здравство на земјите од ЕУ на состанок во Брисел за коронавирусот

Слободен печат