2 C
Скопје

Повисоки плати и нови униформи бараат полицајците во државава

Под мотото „И јас имам право на достоинство”, на протестен марш групата ќе се собере кај трговскиот центар „Мавровка”, од тука ќе маршираат кон „Веро”, потоа кон Собранието, па Министерството за правда и на крајот маршот ќе заврши на адреса на Владата.

Повикот за мирниот марш е објавен и на социјалните мрежи, најавен е за 16 ноември, а се повикуваат вработените во полицијата, шумската, затворската и судската полиција.

Протестот, како што најавуваат од Независниот полициски синдикат е одраз на незадоволството од распоредување на околу 80 шумски полицајци од еден во друг град, што им создава дополнителни трошоци на полицајци кои и онака имаат мали плати.

Претседателот на Независниот полициски синдикат Гоце Делчев, рече дека шумските полицајци работат во лоши услови за 15.000 месечна плата и сега со трошоците за патување во друг град, со препраспределување, ќе дојдат до питачки стап.

Прочитајте и...  Им најдоа место: Рамковните кои со години земаа плата без да одат на работа, имаат рок од 7 дена да се појават на работните места

Синдикатот даде рок до петок да бидат вратени полицајците на нивите досегани работни места.

Задутре (четврток) ваков протест ќе биде одржан пред полициската станица во Делчево.

Поврзани вести

Израел собори дрон од Либан

Слободен печат

Најпосакуваната професија на пазарот: Колку заработуваат ИТ експертите?

Слободен печат

ЛГ планира да го напушти производството на паметни телефони

Слободен печат

Симболична забрана на нуклеарни арсенали, без велесилите со атомски бомби

Митко Билјаноски

Тешка сообраќајна несреќа во Скопје, има и повредени

Слободен печат

Руски научник открива: Еве колку време после вакцинацијата е потребно да се развие имунитет

Слободен печат

Остави Коментар