Португалија од 1 октомври ги укинува скоро сите ограничувања поврзани со коронавирусот

Медицинско лице во Португалија / Фото: EPA-EFE/MANUEL DE ALMEIDA

Португалија ќе ги укине речиси сите преостанати ограничувања поврзани со коронавирусот од 1 октомври, изјави денеска премиерот Антонио Коста.

„Бидејќи повеќето од ограничувањата што беа во сила досега се укинуваат, ние влегуваме во фаза заснована на одговорност на сите. Не смееме да заборавиме дека пандемијата не е завршена “, рече премиерот Коста на прес -конференција.

Меѓу неколкуте мерки што ќе останат во сила е носење маски во јавниот превоз, на поголеми настани, во домови за стари лица, болници, трговски центри и хипермаркети. Минатата недела, маските престанаа да бидат задолжителни на отворено, пренесува Ројтерс.

„Со повеќе од 8,5 милиони луѓе или 83,4 проценти од населението сега целосно вакцинирани во Португалија, на ноќните клубови и барови ќе им биде дозволено повторно отворање откако ќе бидат затворени од март минатата година, како и целосна посета на ресторани и културни објекти. Со докази за вакцинација или негативен тест за коронавирус “, рече Коста.

Видео на денот