4 C
Скопје

Поранешната портпаролка на Белата куќа, Сандерс планира да се кандидира за гувернерка на Арканзас

Поранешната портпаролка на Белата куќа, Сара Сандерс денеска ќе ги објави плановите за нејзината кандидатура за гувернерка на Арканзас, изјави официјален претставник запознаен со ситуацијата.

Таа ќе ги објави своите планови преку видео врска за да побара поддршка од републиканците да се кандидира на изборите во ноември 2022 година.

Актуелниот гувернер на Арканзас, Аса Хачинсон нема законско право да се кандидира за гувернер по третпат.

Сандерс работеше како портпарол на Белата куќа од 2017 до 2019 година, заменувајќи го Шон Спајсер.

По оставката, таа се врати во родниот Арканзас, но продолжи да го поддржува Трамп.

Таа е ќерка на поранешниот гувернер на таа американска сојузна држава, Мајк Хакаби.

Прочитајте и...  Кувајтскиот емир ја одобри новата влада

Поврзани вести

Се сруши патнички авион: Најмалку 12 лица загинаа во Јужен Судан

Слободен печат

Кумата на Путин влегува во политика: Русија и Украина на работ на нова војна?

Илинка Иљоска

Ќе никне ли комплекс без идеја, без ентитет и далеку од размерите во секаква смисла во строгиот центар на Скопје?

Дино Чупевски

Мас: Ние остануваме на ветувањето дека иднината на Западен Балкан е во ЕУ

Слободен печат

Николовски: Постојано ќе се разгледува реализацијата на Планот за корупција

Слободен печат

Николовски: Парламентарното мнозинство ќе продолжи да расте

Слободен печат

Остави Коментар