Поранешен хрватски пратеник и олимписки медалист осуден за силување, ќе оди во затвор

Фото: BORIS ŠĆITAR / PIXSELL

Поранешниот пратеник на десничарската ХДЗ, освојувач на олимписки медал во бокс и експретседател на автоклубот „Сигет“ – Дамир Шкаро, е осуден на две и пол години затвор за силување и сексуално вознемирување на вработена во автоклубот, јавија хрватските медиуми.

Покрај затворската казна, Шкаро ќе треба да плати и 3.787 евра за судските трошоци и вештачења, а во казната е вклучено и времето поминато во притвор од почетокот на септември до крајот на октомври 2019 година.

Шкаро се бранеше на слобода од обвинувањата, откако беше ослободен од истражниот затвор на 24 октомври 2019 година. Притворот му беше одреден поради ризик да влијае врз сведоци и да го повтори делото.

Тој беше уапсен во септември таа година на граничен премин со Босна и Херцеговина.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот