Помпео: Силно ја поддржуваме Северна Македонија за НАТО

Американскиот државен секретар Мајк Помпео го поздрави ратификувањето на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО.

Во неговата изјава, која денеска ја објави Стејт департментот, Помпео потенцира дека усвојувањето на пристапниот Протокол за влез на Северна Македонија во НАТО во Сенатот ја истакнува американската заложба кон трансатлантската безбедност и претставува важен чекор напред во напредокот на земјата кон членство во Алијансата, јави Гласот на Америка.

-Силно ја поддржуваме определбата на Северна Македонија кон поблиска интеграција со трансатлантската заедница. Вчерашното гласање ја реафирмира постојаната определба на Северна Македонија кон демократските принципи и владеењето на правото и нејзиниот придонес кон мирот и безбедноста во регионот. Ја очекуваме наскоро Македонија како 30-та членка на НАТО – се вели во изјавата на Помпео.

Прочитајте и...  Можни санкции за инвеститорите и на „Северен“ и на „Турски“ тек

Американскиот Сенат вечерва со 91 глас „за” и два против ја усвои Резолуцијата за ратификација на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО.

САД се 25-тата членка на НАТО од вкупно 29, што го ратификува Протоколот за пристапување на земјава во Северноатлантската алијанса.

Прочитај повеќе

Зголемен број на заразени во Грција, репродукцискиот индекс на вирусот сѐ уште е под нула

МИА Агенција

„ДУНА”: Апликацијата за изборниот процес функционира нормално, сајтот на ДИК беше хакиран

Слободен печат

Шабани: ДИК во стандардна процедура ги проверува податоците за резултатите од изборите од ОИК

Слободен печат

Јовановиќ: Ќе беше супер ако во Собранието влезеше нова партија, Левица е најлоша од сите

Слободен печат

Албанија: Казна од 15 евра за неносење заштитни маски во затворен простор

Слободен печат

Ципрас му ја честита победата на Заев

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Руската вакцина против коронавирусот е тестирана на 38 луѓе, тврдат била безбедна

Слободен печат

Шест тима на ДИК рачно ги внесуваат податоците во системот на резултати

Остров продаден за 6 милиони долари: Купецот го видел само на снимки

Слободен печат

Италија им забрани влез на државјаните на Србија, Косово и Црна Гора

Слободен печат

Демократски сојуз: Што побрзо да се состави стабилна влада, без развлекувања и уцени

Слободен печат

Песков: Путин не планира средба со Трамп

Слободен печат