Почна „Големото преселување“ во Истанбул - Слободен печат

Почна „Големото преселување“ во Истанбул

Почна преселувањето на аеродромот „Ататурк“ во новиот аеродром „Истанбул“ во Турција. Досега се преместени 38% проценти од вкупниот материјал, а целосното преселување што започна во 3.00 часот по локално време се очекува да биде готово на 6 април во сабота во 23.59 часот.

707 шлепери ќе ги пренесат материјалот и возилата во текот на преселувањето, а 1.800 лица ќе бидат одговорни за целата процедура којашто се планира да трае вкупно 45 часа.

Во првата етапа, 167 авиони од „Туркиш ерлајнс“ ќе слетуваат празни на новиот аеродром, додека другите авиони ќе бидат испратени според достапноста на аеродромот.

Аеродромот „Ататурк“ е изграден за воени цели во 1912 година, првите цивилни летови од аеродромот почнале во 1933 година, додека во 1953 е пуштен за меѓународни летови, а сегашното име, заедно со денешниот модерен изглед, го има добиено во 1985 година.

Прочитајте и...  Светската здравствена организација ја пофали Кина за мерките против коронавирусот

 

Прочитај повеќе

Ордановски: Доколку правосудството сака да испорача правда, тоа ќе го стори

Слободен печат

Напуштениот брод кој повеќе од една година низ Атлантикот пловеше без екипаж „уловен“ во Ирска

Слободен печат

Бектеши: ДУИ нема да формира коалиција со ниту еден субјект што ќе се обиде да го негира Преспанскиот договор

Слободен печат

Сандерс со убедливо водство кај демократите

Слободен печат

Путин го разреши својот советник Сурков, креаторот на „вертикална моќ“

Слободен печат

Трамп помилува седум лица, ја намали и затворската казна на Род Благоевиќ

Слободен печат

Остави Коментар

тринаесет − 10 =

Прочитај повеќе

Зеќири: Сега предметите и истрагите се живи, конечно ќе може да се постапува

Слободен печат

На Кинезите им е забранет влез во Русија до 20 февруари

Слободен печат

Светската здравствена организација ја пофали Кина за мерките против коронавирусот

Слободен печат

Отфрлени заклучоците на Република Српска за границата со Федерацијата БиХ

Слободен печат

Калифорниското вино се продава по рекорднo ниски цени

Слободен печат

Трамп: Сè што е поврзано со оваа измамничка истрага на обвинителот Малер да се отфрли

Слободен печат