Пијан албански државјанин истепал сонародник – Слободен печат
Хроника

Пијан албански државјанин истепал сонародник

Инцидентот се слуил во гостиварското село Неготино.

Основното јавно обвинителство од Гостивар започма истрага против државјанин на Република Албанија кој додека пиело алкохол со сонародник во гостиварското село Неготино го повредил.

Истрагата открила дека насилникот престојувал во напуштена куќа во селото, без регулиран престој во државава. Заедно со него во куќата престојувале уште петмина државјани на Албанија.

„На 14 мај, додека вечерале и консумирале алкохол, меѓу двајца од нив дошло до вербална расправија.
Сега осомничениот ја удрил жртвата со бокс во челото и му нанел видлива повреда. Од ударот, жртвата паднала и здобил тешки повреди изразени како фрактури на две ребра.

Судијата на претходна постапка од Основниот суд во Гостивар го уважи предлогот на надлежниот јавен обвинител и на осомничениот му определи мерка притвор во траење од осум дена. Особено се ценеше фактот дека лицето не приложи доказ за регулиран престој во земјава и дека постои опасност тој да се даде во бегство со цел да го избегне кривичниот прогон“, извести ОЈО.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close