Петта пол позиција за Хамилтон во Абу Даби

twitter/formula1

Ова е петта пол позиција за Хамилтон во Абу Даби а вкупно 88. во кариерата, но во првиот ред нема да биде неговиот клупски колега Валтери Ботас бидејќи поради менување на моторот е казнет да стартува од последната позиција.

Неговото место ќе му припадне на возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен, а од вториот ред ќе стартува двоецот на Ферари, Шарл Леклер и Себастијан Фетел.

По нив на утрешната трка ќе стартуваат Албон, Норис, Рикиардо, Саинс и Хулкенберг.

Видео на денот