Пендаровски: Вархеји и Силва донесоа нон-пејпер, кој е рана фаза за решение

фото Архива

„Станува збор за иницијален сет на идеи што го донесоа Вархеји и Силва, поточно кажано вид на нон-пејпер“, изјави претседателот Стево Пендаровски за емисијата „360“.

Според него, тоа било страна и пол, во која стоеле загриженостите од македонската и бугарската страна.

 

„Силва изјави дека до 22 јуни очекуваат од бугарската страна да кажат да за преговарачката рамка или да кажат повеќе за сетот идеи. Не знаеме дали е отфрлен од Софија, иако некои бугарски медиуми ретерираа дека се уште не е отфрлен, според изјавите на нивниот ресорен министер за надворешни работи. Ние не го отфрливме исто така, иако јас ќе кажам дека ова е рана фаза дека овој документ е основа за решение на спорот со Бугарија“, истакнува Пендаровски.

 

Видео на денот