Пандемијата го крена рејтингот на Болсонаро

Неодамнешните анкети покажаа дека Жаир Болсонаро има големи шанси на изборите во 2022 година да освои втор претседателски мандат.

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро никогаш не бил популарен од почетокот на мандатот во јануари 2019 година и покрај неговото спорно управување со здравствената криза, покажува денеска објавената анкета.

Стапката на поддршка за претседателот на државата која доаѓа од крајната десница порасна од јуни за 5 процентни поени и сега надминува 37 отсто, а стапката на непопуларност за падна за 10 поени и сега е 34 отсто, покажува анкетата на институтот Датафолх, спроведена на 11 и 12 август.

Ова е првпат од април 2019 година, во четвртиот месец од мандатот, стапката на поддршка за бразилскиот претседател да биде поголема од стапката на негативни мислења.

Голема шанса за втор мандат

Неодамнешните анкети покажаа дека Жаир Болсонаро има големи шанси на изборите во 2022 година да освои втор претседателски мандат.

Прочитајте и...  Суверен фонд што тежи 1,15 трилиони долари: Норвешката Влада повеќе сака да инвестира во американски акции отколку во европски

Но епидемијата од коронавирус во Бразил во второто тромесечие загасна 8,9 милиони работни места и покоси повеќе од 105 илјади животи, што е најголем број на жртви после САД. Бразил во однос на населението (речиси 210 милиони) е осма земја во светот по бројот на умрени.

Исплата на месечна помош

Датафолха оценува дека сегашната стапка на популарност на претседателот Болсонаро делумно може да се припише на исплатата на месечна помош од 100 евра на милиони сиромашни Бразилци, за да можат да се носат со последиците од пандемијата.

Стапката на поддршка меѓу примателите на таа помош се искачи на 42 отсто.

Болсонаро може да смета на цврсто јадро на безусловна поддршка од оние кои го викаат Месија, посочувајќи на неговото второ име.

Прочитајте и...  Заев: Просечната плата продолжува да расте и во услови на здравствено-економска криза

Пандемијата од коронавирус

Неговиот мандат го одбележаа бројни контроверзи, бројни заминувања на министри од владата, а најпосле и неговиот став кон коронавирусот кој го наречува „грипче“.

Минатиот месец и самиот прележа ковид-19 од кој заболи на 65 години, што го искористи за да истакне повторно дека за неговото опоравување заслужен е лекот хидроксиклорокин, иако за тоа нема научен доказ.

Датафолха ја спроведе анкетата меѓу 2.065 луѓе, со маргина на грешка од 2 проценти поени.

Прочитај повеќе

Сноуден го прекршил договорот за доверливост со НСА, американската Влада ќе му земе пет милиони долари

Слободен печат

Филипче: Нашата држава постигна значителен напредок во дијагностицирање на деменциите

Слободен печат

Ќе се олеснуваат условите за водење бизнис и отворање фирми

Слободен печат

Бектеши: Главна цел е да го подигнеме животниот стандард на нашите граѓани на ниво на европските развени земји

Слободен печат

Деветчлено семејство бара помош за обнова на куќата што изгоре во пожар

Слободен печат

Одложено судењето за браќањата Усеини, братот на Нефи префрлен на клиника поради покачен притисок

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Годишно десетина велосипедисти го губат животот во сообраќајки во државава

Слободен печат

Заев: Просечната плата продолжува да расте и во услови на здравствено-економска криза

Слободен печат

Попладне пристигнува есента

Слободен печат

Касами: Двојазичност во приватниот сектор, македонскиот јазик непознат за дел од Албанците

Слободен печат

Нови 144 позитивни случаи со Ковид-19 во Хрватска, починаа две лица

Слободен печат

НЕВРЕМЕ ВО ГРЦИЈА: Со хеликоптер спасени шест лица заглавени во планинско село

Слободен печат