Османи за Вучиќ: Поручникот на Милошевиќ, сака да уништи сé што е постигнато во регионот

вјоса османи
Косовската претседателка, Вјоса Османи / Фото: МИА

Претседателката на Косово, Вјоса Османи вели дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ се обидува да го уништи сето она што, заедно со Соединетите Американски Држави и Европската Унија, е постигнато во регионот по војните во поранешна Југославија, јави дописникот на МИА од Приштина.

На нејзината страница на платформата „X“ (поранешен Твитер), Османи порача дека – како што го нарече Вучиќ – „поручникот“ на поранешниот српски лидер, Слободан Милошевиќ, кој почина во притворот на Меѓународниот трибунал во Хаг во 2006 година, додека му се судеше за воени злосторства во поранешна Југославија, нема да успее во неговата намера.

– Повеќе од две децении откако Милошевиќ ги опустоши Хрватска, Босна и Херцеговина и Косово, неговиот поручник Вучиќ сега се обидува да уништи сé што постигнавме заедно со САД и ЕУ: мирот, слободата и соживотот меѓу различните заедници. Ќе работиме со нашите сојузници и нема да дозволиме овие достигнувања да бидат уништени. Слободата ќе победи, напиша Османи.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот