Од четврток се враќаат жештините, се очекуваат и над 40 степени

Пензионери на кеј, лето 2022 г. / Фото: ''Слободен печат'' - Драган Митрески

Целата територија на Македонија во четврток и петок ќе биде под влијание на топол бран со високи утрински и дневни температури кои на повеќе места ќе бидат над 35 степени, а во југоисточните делови и над 40 степени Целзиусови, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).

Во четврток и петок ќе биде активно портокалово ниво на опасност од високи температури.

Во петок во текот на ноќта ќе има зголемена облачност со појава на повремени врнежи, посочуваат од УХМР.

Видео на денот