15 C
Скопје

Обилните врнежи ја заматија водата во Струга, граѓаните ќе пијат купечка

Водата во Струга е загадена и да не се употребува за пиење, апелира јавното претпријатие „Водовод и канализација”.

Според соопштението, причина за загаденоста се обилните врнежи од дожд што изминатите денови го зафатија Струшкиот регион.

– Поради обилните врнежи од дожд, приливот кон изворите е зголемен, и како резултат на тоа, водата е загадена и да не се употреби за пиење денеска и утре, соопштија од претпријатието.

После секој дожд од чешмите на стружани тече заматена вода. Проблемот се провлекува години наназад, за што надлежните се уште немаат решение. Но, заматената вода, не е единствен проблем. Во градот што се протега на две води, жителите често немаат вода за пиење во своите домови, а револтот пред неполн месец го изразија преку мирен протест пред просториите на ЈП „Водовод и канализација”. 

Прочитајте и...  Премиерот Марио Драги потпиша указ за нови анти-ковид мерки: Италија под рестрикции од 6 март со католички Велигден

Поврзани вести

Германија ја означи партијата Алтернатива како потенцијално екстремистичка партија

Сашко Димовски

Тројца турски државјани обвинети за фалсификувани ПЦР тестови​

Слободен печат

ФОТО: Во Визбегово попис на бездомниците, преку онлајн апликацијата попишани 18.000 граѓани

Останува во групата на „делумно слободни земји“: Пад на Србија за две места во извештајот на „Фридом хаус“

Слободен печат

Усвоен предлог-законот за прогласување на дел од Шар Планина за заштитено подрачје

Слободен печат

Исчезнато дете од дом за деца од социјален ризик во Кавадарци

Слободен печат

Остави Коментар