1.1 C
Скопје

Нов земјотрес во Хрватска: Повторно почувствуван потрес кај Глина

Околу 7.45 часот се почувствува нов потрес кај Глина. Според податоците на ЕМСЦ, тој бил со сила од 3 степени по Рихтер.

Меѓутоа, како што јавува Сеизмолошката служба, потресот кој се почувствувал во 7.46 бил посилен отколку што известиле ЕМСЦ.

Според нивните податоци, потресот бил со сила од 3,2 по Рихтер.

За време на вечерта ЕМСЦ забележа неколку помалку потреси во близина на Сисак. Околу 3 часот наутро е забележан потрес со сила од 2,1 степени по Рихтер на 26 километри западно од Сисак.

Централна Хрватска од 28 декември има регистрирано стотици земјотреси, а најсилниот беше на 29 декември, со повеќе од 6 степени по Рихтер, кога починаа седум лица.

Прочитајте и...  Истрага во Министерството за правда околу обиди за поништување на резултатите од претседателските избори во САД

Извор: Блиц.рс

Поврзани вести

Филипче: Во тек сме на преговори за набавка на 200.000 дози на вакцини од Кина

Слободен печат

По 40 милиони денари за решавање на проблемите со Дојранското и со Преспанското Езеро

Слободен печат

Одобрена годишната Програма за изградба и реконструкција на патишта: Четири милијарди денари повеќе за инвестиции во споредба со лани

Слободен печат

Владата со низа предлог одлуки за именувања: Никола Поповски меѓу неизвршените членови во Советот на НБРМ со мандат од 7 години

Слободен печат

Универзитетот Оксфорд: Загадувањето на воздухот доведува до неповратно губење на видот

И.И.

Процес во три фази: Владата го усвои Националниот план за вакцинација против ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар