Нов рекорд: Козловски стана најмладиот фудбалер во историјата на ЕП

epa09287187 Ferran Torres (L) of Spain in action against Kacper Kozlowski (R) of Poland during the UEFA EURO 2020 group E preliminary round soccer match between Spain and Poland in Seville, Spain, 19 June 2021. EPA-EFE/David Ramos / POOL (RESTRICTIONS: For editorial news reporting purposes only. Images must appear as still images and must not emulate match action video footage. Photographs published in online publications shall have an interval of at least 20 seconds between the posting.)

Полскиот репрезентативец Кацпер Козловски со 17 години и 246 денови стана најмладиот фудбалер кој заиграл на едно Европско првенство. Козловски на натпреварот помеѓу Шпанија и Полска влезе во игра на стартот од второто полувреме на местото на Матеуш Клих.
Кацпер Козловски е фудбалер на Погон Счечин, а натпреварот против Шпанија му беше четврти за А репрезентацијата на Полска.

Досегашниот рекорд на Еворпските првенства за најмлад фудбалер го држеше Португалецот Ренат Санчез кој на ЕП 2016 против Франција заигра со 18 години и 327 дена.
Најмлад репрезентативец кој заиграл во квалификациите за ЕП е Норвежанецот Мартин Едегор со само 15 години и 300 дена.

Видео на денот