Негувателката која тепаше дете во скопска игротека останува во притвор, ОЈО Скопје покрена обвинение (ВИДЕО)

Надлежниот јавен обвинител до Основниот кривичен суд Скопје достави и предлог за продолжување на претходно определената мерка притвор.

Oсновното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице за кривично дело – Запуштање и малтретирање на дете од член 201 став 1 од Кривичниот законик.

Обвинетата на 21.11.2019 година, во игротека во еден угостителски објект, малтретирала двегодишно дете за кое била ангажирана како негувателка.

-Додека родителите биле на работа, негувателката повеќепати го удрила детето со шлаканици, го давела со раката држејќи го во пределот на лицето и устата и неколкупати го подигала и удирала од земја. Детето во неколку наврати се обидувало да и побегне, а од малтретирањето се здобило со телесни повреди- наведуваат во соопштението до ОЈО Скопје.

Со оглед на тоа што во конкретниот случај постои реална опасност од бегство на обвинетата, како и можност таа да го повтори делото што и се става на товар, надлежниот јавен обвинител до Основниот кривичен суд Скопје достави и предлог за продолжување на претходно определената мерка притвор.

Прочитајте и...  Спасовски: Нема да ги одложуваме манифестациите, ќе ги следиме препораките на Кризниот штаб

Во прилог погледнете го монструозниот чин на негувателката.

Прочитај повеќе

Магацин и возило изгореа во пожар во охридско Велгошти

Слободен печат

Обвинение против две лица, вработени во Град Скопје, кои присвојувале пари од граѓаните кои плаќале данок и надоместоци

Слободен печат

Кривична за жител на Дебар кој обиде да силува сограѓанка

Слободен печат

Притвор за лицето кое обљуби 14-годишно девојче во Гевгелија

Слободен печат

Уапсен гевгеличанец за силување на малолетничка

Слободен печат

Бројот на жртви од трагедијата во Романовце се искачи на пет

Слободен печат

2 comments

m-r.Slobodan Dimitrovski 31/01/2020 - 09:15 at 09:15

Да ми прости јавноста што чита секоја политичка будала е примена на таквие работни места што не им е местото треба под најхитно министерството за труд и социјална политика или за здраство да изготват правилник со положен испит од психологија методика или незнам што треба експертите за таа работа да ја направат па тогаш се одлучува кој ги исполнува условите а не по партиска припадност ВМРО или СДСМ.

Reply
VASKO 31/01/2020 - 09:17 at 09:17

Под хитно суспензија да плати оштета и да биде избркана од работа за пример на останатите вработени.па нека лула во СДСМ или ВМРО таму има кого и да мава.

Reply

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Триесетдневен притвор за полициски службеник кој земал мито

Слободен печат

Обвинение против лицето кое криеше марихуана во куќата на својот дедо

Слободен печат

Скопјанец осомничен за полов напад врз 12-годишно девојче

Слободен печат

ОЈО Скопје поднесе Обвинителен предлог против албански државјани за тешка кражба

Слободен печат

Од сообраќај исклучени пијан возач, двајца без дозвола и едно нерегистрирано возило

Слободен печат

Жител на Арачиново осомничен за неовластена продажба на марихуана

Слободен печат