1 C
Скопје

Научна конференција посветена на албанската азбука со обраќање на Џафери

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска ќе се обрати на настан посветен на Денот на албанската азбука во организација на Институтот за духовно и културно наследство на Албанците.

Џафери ќе има поздравно обраќање на Научната академија по повод Културно-научната манифестација „Деновите на Азбуката-II”, а настанот ќе се пренесува онлајн.

Попладне претседателот на Собранието ќе има говор и на Свечената академија по повод 111-годишнината од Дебарскиот конгрес. 

Прочитајте и...  Кувајтскиот емир ја одобри новата влада

Поврзани вести

Се сруши патнички авион: Најмалку 12 лица загинаа во Јужен Судан

Слободен печат

Кумата на Путин влегува во политика: Русија и Украина на работ на нова војна?

Илинка Иљоска

Ќе никне ли комплекс без идеја, без ентитет и далеку од размерите во секаква смисла во строгиот центар на Скопје?

Дино Чупевски

Мас: Ние остануваме на ветувањето дека иднината на Западен Балкан е во ЕУ

Слободен печат

Николовски: Постојано ќе се разгледува реализацијата на Планот за корупција

Слободен печат

Николовски: Парламентарното мнозинство ќе продолжи да расте

Слободен печат

Остави Коментар