Народна банка ја засилува битката против фалсификуваните евра

Народна банка склучи Договор за соработка со Европската централна банка (ЕЦБ) за заштита на банкнотите во евра од фалсификување, со што се остварува уште еден чекор по патот кон Европскиот систем на централни банки. 

Со Договорот потпишан од гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска и претседателката на ЕЦБ, Кристин Лагард, е предвидено ЕЦБ, на барање на Народната банка, да обезбедува технички информации за оригиналните банкноти во евра, како и информации поврзани со фалсификуваните банкноти во евра. Со овие информации, отсега, НБ ќе може полесно да ги класифицира регистрираните фалсификати на територијата на нашата земја. Истовремено, предвидено е Народната банка да испраќа редовни месечни извештаи до ЕЦБ со коишто ќе ја известува за сите регистрирани фалсификувани банкноти во евра откриени на територијата на нашата земја.

Прочитајте и...  Њујорк тајмс: Трамп планира да помилува уште неколкумина осудени криминалци

Минатата година НБРС склучи и Договор со ЕК за соработка во сферата на заштитата на кованите евра од фалсификување, а со новиот договор со ЕЦБ, се заокружува рамката на соработката во однос на заштитата на еврото.

Поврзани вести

Орбан: Унгарија останува „цврста“ на ставот за ветото на буџетот на ЕУ

Слободен печат

ВИДЕО+ФОТО: Донација од 13500 брзи ковид тестови од Кралството Норвешка

Слободен печат

Радев повика на смирување на страстите, да не се интегрира билатералниот проблем во ЕУ

Слободен печат

Кипар воведува полициски час од 21 часот

Слободен печат

Николовски: Институции ќе се спојуваат и вмрежуваат, процесот нема да е лесен

МИА Агенција

ВИДЕО+ФОТО | Шекеринска: Не сакаме да бидеме заложници на темните страни на балканската историја

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanianBulgarian