МЗТ Скопје декласиран во првиот финален меч

Екипата на МЗТ Скопје доживеа пораз од Приморска на отворањето на финалната серија во АБА 2 лигата која се игра за пласман во најквалитетното балканско натпреварување.
МЗТ Скопје загуби со убедливи 22 поени разлика (93:71) од Приморска.

„Металците“ речиси во текот на целиот натпревар беа во негатива и го бркаа резултатот, но ниту еднаш не успеаја да го загрозат водството на Приморска кое беше стекнато по само десет минути игра (28;19).

Најдобар играч на натпреварот беше Кристофер Харис со 24 поени, додека Маријан Чакарун постигна 16 поени. Во редовите на МЗТ Скопје се истакнаа Иве Иванов со 13 поени и Андрија Бојиќ кој постигна 12 поени.

Вториот меч меѓу Приморска и МЗТ Скопје е закажан утревечер од 20:00 часот, а потоа следат два натпревара во Македонија, во СЦ „Јане Сандански“ во финалната серија која се игра до три добиени натпревари.

Прочитајте и...  Норвич испадна од Премиер лигата

Прочитај повеќе

Пеналите го спасија Јувентус против неверојатната Аталанта

Слободен печат

Сити пукна „петарда“ и во Брајтон

Слободен печат

Поразот од Сасуоло ги зовре страстите: Тепачка во соблекувалната на Лацио

Слободен печат

Роналдо и Зидан повторно со ист клуб: Француски великан се подготвува за сензационален трансфер

Слободен печат

Меси не се откажува од титулата, нов исторски подвиг за триумф на Барселона (ВИДЕО)

Слободен печат

Шефилд му направи услуга на Јунајтед, со посед на топката од 24% му даде три „парчиња“ на Челси

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ФФМ: Клубовите од вторите и третата лига нема да плаќаат котизација

Слободен печат

Лацио му ја предаде титулата на Јувентус (ВИДЕО)

Слободен печат

Фудбалот се враќа дома: Англичаните имаат неверојатна генерација која може да доминира наредната деценија

Слободен печат

Поранешната репрезентативка Гивенс замина во пензија, ќе стане тренер

Слободен печат

Ригорозни казни за прекршување на карантинот во Формула 1: Затвор или 15.000 евра

Слободен печат

Шанса за Барселона, за три дена цената на Лаутаро падна за 21 милион евра

Слободен печат