12 C
Скопје

Музичари Роми протестираа во Кичево за враќање на свадбите

 На градскиот плоштад во Кичево денеска се одржа протест на музичари Роми од овој град, кои бараат да се вратат свадбите за да можат да заработуваат за живот.

-Нашата егзистенција ја обезбедувавме единствено преку музиката со свирење на свадби и друг вид веселби. Изминатите 12 месеци останавме без основните приходи и веќе сме на работ на егзистенцијата. Ако не се променат работите и повторно не почнат да се организираат свадби, ќе доживееме  целосен финансиски  колапс. Нашиот глас треба да го слушне Владата, за да подаде рака и да разбере дека и ние сме луѓе што имаме право на живот, истакна Идавер Реџепоски.

Покрај музичарите Роми, на протестот беа и поголем број пејачи од другите етнички заедници, како и цели музички групи, кои ги поддржаа музичарите зашто, велат, тие се  дел од загрозената категорија граѓани кои не можат да заработуваат како во нормални околности.

Прочитајте и...  Почнува вакцинацијата на новинарите

Поврзани вести

ЕУ воведе санкции за официјални лица во Иран: Техеран одговори со прекинување на соработката

Слободен печат

Американската амбасада во Сараево нема да шпекулира за наводни изјави за територијални поделби

Слободен печат

Дачиќ: Не бев близок со семејството Милошевиќ, но не бев предавник

Слободен печат

77-годишен могилчанец уапсен откако им се заканувал на соселаните со пиштол

Слободен печат

Лукаревска: Најостро демантирам дека Дејан Смилевски имал каква било допирна точка со МојДДВ

Слободен печат

Рашковски вози џип вреден 74 илјади евра кој не фигурира во неговиот анкетен лист

Слободен печат

Остави Коментар