Моника Круемади го обвини Рама дека тој е виновен за жртвите, а не земјотресот - Слободен печат

Моника Круемади го обвини Рама дека тој е виновен за жртвите, а не земјотресот

Претседателката на третата по големина политичка партија во Албанија, опозициското Социјалистичкото движење за интеграција, Моника Круемади, гостувајќи во емисијата „Оваа недела” на телевизијата “Њуз 24” упати тешки обвинувања кон премиерот на земјата Еди Рама.

Рече дека виновник за загубените животи, во Драч, Туман и Тирана, не бил земјотресот, туку самиот премиер, Еди Рама.

Оцени дека ситуацијата е стигнала до ниво до кое е, заради ненавременото делување на владата и на другите државни институции.

-Овој човек ја загубил довербата, сите фондации и невладини кои собрале пари велат дека сами ќе управуваат со парите. Тогаш зашто треба да веруваат луѓето и зашто ние треба да одиме на средба со човек, кој на некој начин е виновен за жртвите, не е земјотресот виновен, тој е причината за жртвите со своето неделување – истакна Круемади,која е сопруга на претседателот Илир Мета.

Таа со обвинувања и до министрите за давање лажни информации, посебно за образование дека нема многу штети во училиштата и додава дека доколку се оди на терен ќе се добие сосема понаква слика.

Прочитај повеќе

Несрин Таир: Потребни се 115 милиони денари за турскиот театар, во спротивно зградата ќе пропадне

Слободен печат

Голем оружен грабеж во Порта Влае

Социјалните мрежи станаа расадник на екстремизмот, тврдат експерти во Давос

МИА Агенција

Членките на ЕУ ќе можат да ги ограничат или исклучат високоризичните доставувачи на 5Г опрема

Слободен печат

Седници на две собраниски комисии

Слободен печат

Скопски агол со градоначалникот на Ѓорче Петров

Слободен печат

Остави Коментар

20 − eighteen =

Прочитај повеќе

Светска здравствена: Кинезите преземаа соодветни мерки против корона вирусот

Слободен печат

Ивановска: Детектирани се слабите точки и „финтите“ како се злоупотребува дискреционото право

Слободен печат

Дескоска очекува поддршка од сите пратеници за Законот за ЈО

Слободен печат

Прв ден судење за отповикувањето на Трамп- борба за сведоци и доверливи документи

Слободен печат

Др. Дудучки: Голем број млади Кумановци страдаат од пострауматски стресни растројства настанати во војни

Слободен печат

Трамп „зависен“ од Твитер, во еден ден напиша 142 твита

Слободен печат