Милановиќ за задолжителната вакцинација во ЕУ: Во овој обид за контрола гледам опасност

Фото: EPA-EFE/KENZO TRIBOUILLARD / POOL

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ, коментирајќи ги можните нови мерки како што се задолжителната вакцинација, рече дека во тој обид за контрола гледа „опасност и сопнување“, пренесува Индекс.хр.

Не сум традиционалист и конзервативец, никогаш нема да бидам таков. Во овој обид да контролирам се, гледам опасности и сопнување. ЕУ нема надлежност за тоа и ние не смееме да ја имаме. Ако е така, нека знаат кои се тие. „Секој следен чекор е кон дистопија, таа полека расте, но кога расте, веќе е доцна“, изјави Милановиќ за новинарите во Загреб.

Тој истакна дека ЕУ во тоа ја има послушноста на хрватските политичари, кои, како што вели, ништо не разбираат, пренесуваат хрватските медиуми.

Видео на денот